Proběhlo vyhlášení judisty roku. Naše dámy zde zazářily.

Odborná 35členná porota hlasovala v jednotlivých kategoriích o judistech a judistkách roku. Senzační zpráva je, že ve všech třech kategoriích zazářily naše olomoucké dámy.

Juniorkou roku se stala Renata Zachová. Není se také čemu divit, v roce 2020 se totiž v této kategorii stala Mistryní Evropy a jako jediná Češka v historii juda získala medaili na seniorském Grand Prix. Tento výsledek mimo jiné přispěl k tomu, že v rámci seniorů skončila druhá za Lukášem Krpálkem. Dorostenkou roku se pak stala naše další postupně vycházející hvězda Lucka Pustějovská. Vzpomeňte na příklad na její těžce vybojované zlato na evropském poháru v Turecku.

Oběma sportovkyním byla umožněna náročná příprava také díky individuálnímu a kvalitnímu přístupu v rámci vzdělávání. Lucie je dnes studentkou Gymnázia Čajkovslého, o jehož aktivitách jsme informovali v minulém příspěvku. Renata je absolventkou stejného gymnázia a současnou studentkou Fakulty tělesné kultury UP v Olomouci. Zde má uzpůsobené podmínky vrcholovému sportu také díky projektu MŠMT s názvem Victoria při FTK UP.

Spojení studia a sportu je v Olomouci systematizováno od 6. třídy základní školy a končí magisterskými státnicemi. Na úrovni nejmladších sportovců spolupracujeme s FZŠ Tererova, kde v rámci sportovní třídy mají žáci rozvrh částečně uzpůsobený tréninku. Jak zde, tak na Gymnáziu Čajkovského mají závodníci k dispozici stálou žíněnku pro dopolední tréninky.Režimem sportovních škol v Olomouci si na některé nebo na všech úrovních prošlo mnoho úspěšných judistů jako David Klammert (1. místo ME U23, dnes na kvalifikačním místě na OH), Luboš Holčák (7. místo ME U17 i U20), Marie Holčáková (3. místo EYOF) či Marek Švestka (5. místo EYOF).