Náš klub vychoval třetího Mistra Evropy!

Sedmnáctiletý judista Tomáš Raška dováží bronzovou medaili z Mistrovství Evropy kadetů do 18 let, a tává se tak historicky prvním závodníkem Judo Klubu Olomouc, který dosáhl v kategorii dorostu takového chválihodného úspěchu. 

Cesta závodníka těžké váhy na Mistrovství Evropy však nebyla vůbec jednoduchá. Jen několik týdnu před soutěží ho zasáhla nepříjemná zdravotní komplikace na posledních závodech v Rumunsku, a Raška tak se zraněným ramenem musel vydržet nejen mezinárodní soustředění v Hranicích, ale i celé evropské klání. Dle jeho slov však toto omezení dorovnával dobrým psychickým nastavením.

“První zápas byl velice opatrný, potřeboval jsem se po zranění a absencích randori (cvičných zápasů pozn. red.) dostat do správného bojového režimu, ale jinak jsem z žádného soupeře obavy neměl”, říká medailista. 

Zlomovým byl pro Tomáše Rašku druhý zápas ve vyřazovacích kolech, kde se střetnul s cyperským reprezentantem o možnost soutěžit ve finálových blocích. Tento zápas skončil hodem Uchimata před koncem časového limitu, a Raška se tak v pavouku posunul do semifinále s o hlavu větším Rusem Batchaevem. Zápas od počátku probíhal jinak, než byla nastavena Raškova naplánovaná strategie, a při první možné příležitosti využil Rus své váhové a výškové převahy, čímž olomouckého závodníka porazil a posunul do opravných bojů o bronz. 

Váhová převaha byla znát i u posledního zápasu a Tomáš si tedy nemohl dovolit udělat žádné taktické chyby. K přípravě na zápas říká toto: 

“Poslední soupeř nebyl v mých očích zas tak nebezpečný, ale rozhodující byla jeho váhová převaha. Musel jsem taktizovat a veškeré kroky jsem na dálku formou očnícho kontaktu konzultoval s trenéry Jiřím Štěpánem a Jaroslavem Švecem. Tímto bych jim chtěl moc poděkovat!” 

Zápas o cenný bronz sice neskončil na ippon, ale olomoucký závodník zde prokázal lepší aktivitu v souboji, čímž protistrana inkasovala tři žluté karty značící v judu prohru celého zápasu. 

Tomáš Raška, nyní již bonzový medailista z Mistrovství Evropy, je součástí závodního A-týmu Judo Klubu Olomouc pod vedením trenéra Jiřího Štěpána a navštěvuje Gymnázium Čajkovského, které mu umožňuje dostatečný prostor na sport i v průběhu školního roku.