Finále Mistrovství České republiky v judu rozzářilo Sportovní halu Univerzity Palackého. Mezi kluby jsme první!

Po více než roce se utkali čeští judisté o titul Mistra České republiky mužů a žen. Tentokrát hostil tuto národní soutěž Judo Klub Olomouc ve Sportovní hale Univerzity Palackého. Turnaj byl zahájen za hudby České státní hymny v nástupu 164 závodníků z celé České republiky a národní reprezentace. Finálová utkání v kombinaci s uměleckým doprovodným programem za přítomnosti efektní světelné a kouřové show byli následně přenášeny Českou televizí. Domácí Judo Klub Olomouc a jeho tréninkové centrum se v celkovém součtu medailí ze všech klubů umístil na prvním místě, kdy zaznamenal celkem pět medailistů a z toho tři tituly Mistr České republiky pro rok 2021. 

Horkými favority soutěže byli tři vážení olomoučtí sportovci, a to David Klammert, Mistr Evropy do 23 let a účastník letošních Letních olympijských her v Tokyu, Renata Zachová, Mistryně Evropy juniorů a dvojnásobná medailistka ze dvou světových Grand Prix, a Tomáš Raška, sedmnáctiletý bronzový medailista z Mistrovství Evropy kadetů 2021. 

David Klammert jako nasazená jednička prošel celým turnajem velmi obstojně, a to i za situace, kdy přestoupil do vyšší váhy do 100 kg. Renata Zachová zaznamenala ve váhové kategorii do 70 kg celkem pět výher, z nichž se její poslední zápas odehrával s olomouckou závodnicí Lucií Pustějovskou, dvojnásobnou zlatou medailistkou z evropských dorosteneckých pohárů. Té však kvůli výkonu, jenž byl způsoben vlivem doznívajícího zranění, a tedy i nižšímu počtu bodů, utekla jen o malý kousek cenná bronzová medaile. Tomáš Raška se v těžké váze nad 100 kg probojoval až do finále, kde se střetl s medailistou ze světového Grand Prix a bojovníkem o účast na Letní olympijské hry Michalem Horákem z USK Praha. Střet mladické energie s dlouholetými zkušenostmi v mužské reprezentaci posunul domácího závodníka na bronzovou pozici. Medailisté trénující v olomouckém centru, ale vystupující pod svým domovským klubem byly zlínská závodnice Veronika Horáková, která váze do 52 kg úspěšně obhájila titul Mistryně České republiky, a Barbora Ondroušková z Hranic, jež v kategorii žen nad 78 kg obsadila stříbrnou pozici. 

„Po covidové pauze a nemožnosti se setkávat jsme tuto soutěž chtěli pojmout trošku jinak — osvěžit ji, zpřístupnit ji široké populaci prostřednictvím divácky jímavé show a doprovodných komentářů k jednotlivým soubojům, a ukázat tak, že judo v Olomouci prostě dělat umíme. Nikdy bychom se ale neobešli bez pomoci rodičů našich sportovců, přátel a štědrých sponzorů, kteří nám naše představy pomohli naplnit ve skutečnost, a ještě jednou jim touto cestou moc děkujeme“, vzkazuje Adam Suchánek, jeden z hlavních organizátorů celé soutěže.