Judo Klub Olomouc získal jedinečné ocenění TOP klub roku 2021 za nejvíce získaných zlatých medailí

Úspěšnou sezónu olomouckých judistů zhodnotila odborná veřejnost Českého svazu juda, jež místnímu Judo Klubu Olomouc věnovala plaketu s oceněním TOP klub roku 2021. Hlavním měřítkem hodnocení byla úspěšnost na mistrovských republikových soutěžích od nejstarších kategorií až po nejmenší. 

V Olomouci existuje už více než 10 let tréninkové centrum pro nadané sportovce ze základních, středních i vysokých škol. Tréninky probíhají v tělocvičně Fakultní základní školy Tererova, na Gymnáziu Čajkovského a v prostorách Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého. Právě zde se sportovci připravují na vrchol sezóny v podobě Přeboru či Mistrovství České republiky. 

Nejočekávanější akcí roku se stala národní soutěž o titul Mistra České republiky seniorů, kterou hostil domácí Judo Klub Olomouc ve Sportovní hale Univerzity Palackého. Finálová utkání v kombinaci s uměleckým doprovodným programem za přítomnosti efektní světelné a kouřové show ovládli domácí, když se v celkovém součtu získaných medailí umístili ze všech klubů na prvním místě. Oceněnými favority byli dva vážení olomoučtí sportovci, a to David Klammert, Mistr Evropy do 23 let a účastník letošních olympijských her v Tokyu, a Renata Zachová, Mistryně Evropy juniorů a dvojnásobná medailistka ze dvou světových Grand Prix. Nad rámec klubu obhájila titul Mistryně ČR také zlínská závodnice trénující v Olomouci Veronika Horáková.

Zástupci našeho týmu nemohli chybět ani na Mistrovství republiky juniorů pod 21 let. Zde získali olomoučtí sportovci celkem pět medailí, z toho jeden titul Mistra České republiky v těžké váze. Nositelem titulu je Tomáš Raška, vycházející hvězda juniorské reprezentace a bronzový medailista z letošního Mistrovství Evropy dorostenců.

Přelomový okamžik v historii olomouckého juda nastal v rámci Mistrovství republiky dorostu jednotlivců, kde klub zacinkal pěti zlatými medailemi. Titul Mistři ČR získali František Lhotzký, Tomáš Raška, o kategorii mladší Štěpán Zink, Kristýna Pokorná a Markéta Korčáková. Zmíněné slečny sice v rámci olomouckého centra trénují, ale na soutěži reprezentovali své domovské oddíly Energy Judo Team a SKP Judo Zlín. Pro cenné zlato si dokráčely i dorostenky v republikové soutěži družstev. Pět vyhraných zápasů nad týmy z Kaplic, Prahy, Ostravy, Pardubic i SK UP Olomouc tak bylo důkazem, že holky z Hané zkrátka umí táhnout za jeden provaz a prát se jako tým. 

V žákovských kategoriích se až ke zlaté medaili probojovali Štěpán Zink, Mia Vranová a Jaroslav Novotný. Mladší a starší žáci Judo Klubu Olomouc trénují ve spolupráci s bývalým reprezentantem a úspěšným trenérem Františkem Šmehlíkem a japonským metodikem juda Genem Yonenagou, absolventem oboru judo na jedné z nejprestižnějších univerzit v Tokiu. Tento jediný japonský trenér v republice platí za přidanou hodnotu místního klubu prostřednictvím výuky asijského stylu, jenž je od našeho evropského značně odlišný. 

,,Děkuji všem trenérům za skvěle odvedenou práci. I přes ztížené podmínky po čas pandemických opatření jsme fungovali jako tým, co si jde tvrdě za svým. A za to jsem velmi vděčný. Chtěl bych rovněž i poděkovat našim partnerům městu Olomouci, Olomouckému kraji, Národní sportovní agentuře, Fakultě tělesné kultury UP a Gymnáziu Čajkovského za dlouhodobou podporu činnosti našeho klubu,“ říká šéftrenér klub Jiří Štěpán.